Lindy Hop
Lindy Hop on swingtants, mis pärineb swingiajastu hiilgeaegadest – 1930ndate aastate New Yorgist, Harlemi linnaosast. Lindy Hop on segu mitmetest selle ajastu tantsudest nagu jazz, stepp ja charleston. Kiiresti populaarsust kogunud tantsustiil vallutas kogu Ameerika ning levis peagi üle terve maailma. Uus tantsustiil sai oma nime esimesest peatuseta lennureisist New Yorgist Pariisi, mille sooritas Charles Lindberg hüüdnimega Lucky Lindy.
Lindy Hop on eelkõige tuntud oma akrobaatiliste elementide (õhusammude) poolest, kuid see on vaid üks osa sellest ääretult huvitavast ja kaasahaaravast tantsustiilist. Üha rohkem mõistavad inimesed, et Lindy Hop sobib suurepäraselt sotsiaalseks tantsuks. Seda saab tantsida nii kiires kui aeglases tempos, sõltumata vanusest ja füüsilisest vormist.
Lindy Hopi võlu on raske paari lausega lahti seletada, kuid järgnevad märksõnad aitavad tagamaid veidi avada:
Muusika
1930ndatel aastatel toimus palju muudatusi ka muusika maailmas. Tekkis muusikastiil, mida hakati nimetama swingiks. Põhiliselt hakkasid swingi esitama bigbändid, kuhu koondusid klarnet, saksofon, trompet, tromboon, klaver, kontrabass ja trummid. Swingmuusikas on väga tähtsal kohal rütm ja tänu sellele kasutati seda tihtipeale just tantsumuusikaks. Rütm ja sünkoobid annavad swingitantsijale meeletult palju inspiratsiooni, millest tingituna hakkab keha spontaanselt kõlavat lugu jutustama. Olenemata sellest, et Lindy Hop on swingtants, võib seda tantsida ka erinevatesse muusikatesse. Siiski tuleb sel juhul arvestada sellega, et muusikast tulenevat fantastilist swingi tunnet sel juhul ei teki.
Partnerite vaheline kontakt
Kuigi Lindy Hopis on nii kinniseid kui ka lahtiseid tantsuvõtteid, on partnerid pidevalt füüsilises kontaktis. Nagu ikka koosneb tantsupaar kahest tantsijast – kellest üks on juhtija ja teine järgija. Lindy Hopi õppima asumisel on esmatähtis omandada juhtimise ja järgimise tehnika. Kuigi juhtija omab kontrolli oma partneri liikumise üle, jääb järgijal siiski piisavalt ruumi ka improvisatsioonile. Juhtija saab tantsu spontaanselt mõjutada, reageerides muusikale ning sobitades sinna erinevaid tantsufiguure. Selline partnerite vaheline koostöö on väga nauditav ning igast tantsust tekib justkui vestlus. Tegelikult on Lindy Hopis kasutatav juhtimise/järgimise tehnika hea alus mistahes paaristantsule.
Improvisatsioon
Nagu swingmuusika on ka Lindy Hop väga improvisatsiooniline. See tähendab, et sammud ei ole kokku lepitud ega lavastatud. Lindy Hopis on loomulikult põhifiguurid ja teatud sammustik, aga neil puudub kindel esitamise järjekord. Kui kaks tantsijat saavad tantsupõrandal kokku, ei või kunagi teada, milliseks nende tants kujuneda võib. Hea tantsija on see, kes suudab võimalikult hästi oma tantsuga kõlavat muusikat peegeldada.
Igaühe isiklik stiil
Erinevalt paljudest teistest tantsustiilidest saab Lindy Hopi teha väga isikupäraseks. Seega ei tasu heita meelt olukordades, kus kaks swingitantsijat, sooritades üht ja sama figuuri, erinevad absoluutselt teineteisest. Lindy Hopis on olulised baasteadmised, partnerite vaheline koostöö, juhtimine/järgimine. Kui sul on hea tehnika, on sul võimalik tantsida kõikide partneritega olenemata nende isiklikust stiilist.
Kui on saavutatud hea kontakt oma partneriga, siis ei piira sinu individuaalseid väljendusi enam miski. Sa võid olla äkiline või sujuv, metsik või graatsiline, kuidas vaid ise soovid.
Sotsiaalne tants
Lindy Hop on eelkõige sotsiaalne tants. Seda tantsiti Ameerika tantsusaalides 1920ndatel, 30ndatel ja 40ndatel swingmuusika saatel. Lindy Hopis on selle ajastu vaim siiani säilinud.
Lindy Hopi tantsivad koos kõik, olenemata nende oskuste tasemest. Naised ei pea ootama, millal mehed neid tantsule paluvad. Lubatud on olla ise aktiivne. Õppimiseks ei vaja sa personaalset partnerit, sest tundides toimub pidevalt partnerite vahetus. Erinevate partneritega tantsimine on parim viis oma Lindy Hopi oskuseid parandada.
Lindy Hop on ainult üks võimalus avastada enda jaoks võrratu swingimaailm.